HTML tarihçesi

HTML tarihçesi

HTML Hakkında  

Web tasarım tarihçesi ve Html 'in tarihçesi

Web tasarımı ve tarihçesi, Bu yazımızda siz WEB TASARIM Meraklılarını biraz geçmişe götüreceğiz. Hatta 30 yıldan fazla geriye. 1980'lere konum HTML 
1980 yılında CERN çalışanlarından Tim Berners-Lee, CERN araştırmacılarının çalışmalarını paylaşabilmelerini sağlamak istiyordu. Bu amaçla ENQUIRE adlı sistemi yapmaya karar verdi.Tim Berners Lee 1989 yılına internet sisteminin ilk adımlarını yine o attı.1990 yılında HTML geliştirdikten sonra (WWW) yani "world wide web" (Dünya Çapında Web) kurulum sistemini yapmıştır. Böylelikle CERN ile başlıyan bu olay paylaşımı kolaylaştırmaktan çıkmış, dünya çapında bir önemli bir icat olmaya başlamıştır. HTML günümüz tarihinde de vazgeçilmez bir hal almıştır. 

(HTML) Veri tabanlarımızda veri paylaşımı için hepimizin kullandığı vazgeçilmez metin dili olmuştur.

HTML versiyonları;

HTML 1.0

Değişkenli başlıklar, bölümler ve konumlandırılmış bölümler özel programlardır.Bu güncel versiyon şimdi görüceklerimizin diğer kurulum ve tasarımlara göre en fazla daraltılmış programıdır. 

HTML 2.0

Bu bölümde 94 senesinden evvel veri tabanlarınında yapılan eklenti ve özellikleri kulanarak yapılmıştır. En güzel tarafı verilerin verilerin doldurulabilir olup bizlere bu özelliği ile çok faydalı olmasıdır. 

HTML 3.2

HTML ‘nin 3.2
Bu versiyonun oluşturulması ile beraber diğer HTML 1.0 ve HTML 2.0 den sonra uzun yol kat edildiği gözler önündedir. Sayfaların görüntülerinde daha iyi kontrol, daha iyi belgeler, aritmetik belgeler, CSS gibi vs başlıca görülenlerdir.

HTML 4.0

An itibariyle kullandığımız HTML dir. Önceki saçma kodlamalar HTML 4.0 da kaldırılmıştır. 

HTML 5

İnternet’in en yenilerinin yani çekirdeklerden HTML nin 5incisi olan bu sürüm, Mozilla Firefox ve Opera gibi tarayıcıların en güncellemelerinden kısmen yararlanılır. Yani HTML 5 Google Chrome gibi daha güncel olan sürümlerde ne kadar deney aşamasında da olsa bu gibi sürümlerde daha iyi çalışır.


CSS yardımıyla çalışan HTML 4.1 sürümü ne kadar sağlam bir kodlama yola kodlansada, yinede verimlilik açısından işlevselliği bozduğu herkesce bilinir. İşte tamda burda HTML 5 dediğimiz işaret dilini bu sıkıntıları gidermek için geliştirilmeye başlanmıştır. HTML 5 i kullanıcılarına sunan en büyük şirket ise youtubedir.


Bu işaret dilini (HTML5) KULLANICI  ARABİRİMİ(UI) proflarını ve SUNUCU UYGULAMA(BACK END) deneycilerin code baseden yaralandıkları ortadadır. Temeller aynı olsada, binaların hepsi yenilenmiş backend layerlar ve görüntüleridir.