Mobil Uyumlu Web Tasarımı Nedir?

Mobil Uyumlu Web Tasarımı Nedir?

Web Tasarım  

Mobil Uyumlu Web Tasarımı Nedir (Responsive tasarım nedir)?

Bugün size mobil uyumlu web tasarımı açıklayacağım. Responsive sözlük manası uyumlu demektir. Bunu size daha da açıklamak gerekirse masaüstünde görünen görüntüyü mobil ekran boyutuna göre düzenleyen bir kodlama stilidir. 
Kullanım açısından masaüstünde olduğu gibi aynı şekil kolaylıklar sağlar. Temalar bloglar,iletişim gibi vs. şeyleri hiç zorlanma olmaksızın kullanılır.
 Mobil uyumlu web tasarım özellikle 2015'de google tarafından çıkarılan mysteryupdate google mobil uyumluluk adı altında çıkartılmıştır. Mobil Uyumlu Web tasarım bir çok kullanıcı için önemlidir. Hizmet olarak kişiyi bir üst seviyeye çıkarır. Çünki Mobil cihazların kullanılmasıyla ve bağlantı hızlarının artmasıyla Mobilde İnternet kullanımı artmıştır. Bilgisayardan çok bu cihazlar kullanılmaya başlamıştır. 

Bu uygulamanın olmadığı siteler düzgün açılmayan siteler Googlenin de yaptığı açıklama ile beraber böyle güncel olmayan sayfalar Google tarafından geri sayfalara aktarılmıştır. Böyle de devam etmektedir. 
Böylelikle tasarlanan her wep sitesinde mobil uyumlu web tasarımı(Responsive tasarım) zorunlu hale gelmiştir. 

Mobil uyumlu web tasarımı (Responsive tasarım) neden Gereklidir? 

Mobil cihazlarıyla, tabletleriyle veya diğer cihazlarıyla sitenizi ziyaret edenler sitenizin hızlı ve güzel görüntülemiyorlarsa sitenizi terk ediceklerdir. Sitenize girişler azalıp çıkışlar çoğalacak ve böylelikle sitenizin görüntülenmesi gerileyecekdir. Bundan sebeb eski kullanılan kodlamaları güncellemek siteniz için iyi olacaktır. Rahat açılan bir web sitesi hem sizin için hem de seo ve aygıtlar için önemlidir. Sayfanızın öne çıkmasına büyük bir olanak sağlar. Siteniz mobil uyumlu web tasarımı olsun. Diğer cihazlarda masa üstünde web sitenizi kontrol ederek bir alıcı edası ile sitenizin eksikliklerini kontrol ediniz. Yanlışlıklarınızı güncelleyip düzeltiriniz bu şekilde yaparsanız eğer kendiniz için ve müşterileriniz için güzel bir olanak sağlamış olursunuz. 

   

Mobil uyumlu olmayan  bir web sitesinin eksikleri nelerdir ? 

Muhtemelen yazıları okunamayacak kadar küçüktür. Bağlantılar karışıktır. Görüntü telefona uyumsuz şekilde çalışıyordur. Hatta siteniz mobil cihazlarda çalışmıyordur.Bunların eksiklikler acilen sitenizin güncellenmesinin gerektiğini gösterir.