SEO Nedir? SEO Neden Yapılmalı?

SEO Nedir? SEO Neden Yapılmalı?

SEO  

SEO Nedir?

SEO, ingilizce olarak “Search Engine Optimization” kelimelerinin ilk harfleri kullanılarak bulunmuş bir kısaltma terimdir. Türkçe tercümesi ise “Arama Motoru Optimizasyonu” olarak ifade edilmektedir. Fakat sektördeki birçok kişi bu terimi SEO olarak kullanmaktadır.

SEO’nun temel amacı arama motorlarında üst sıralarda listelenmektir. Bu amaç ile sitede yer alan bilgi, hizmet veya satışların daha fazla kitleye ulaşmasını sağlanmaktadır.

 

Neden SEO?

Neden SEO yapmamız gerektiğini aşağıdaki maddeler ile açıklayabiliriz:

  • Müşteri artışı
  • Maddi kazanç
  • Otorite, tanınırlık, markalaşma
  • Manevi kazanç
     

SEO Nasıl Yapılır?

SEO’ya başlamadan önce yapılacak ilk şey anahtar kelime araştırması ve rakip analizidir. Doğru bir anahtar kelime araştırması ve çalışılma yapılmamış bir SEO projesi istenilen verime ulaşılmaz.

Anahtar kelime, internet kullanıcılarının sitenize yol göstericisi olarak düşünülebilir. Örneğin kullanıcı “bilgisayar” kelimesini arama yaptığında arama motoru “bilgisayar” kelimesi geçen siteleri listeler. Eğer sitede bu kelime geçmiyorsa sonuçlar arasında yer almaz. Doğru anahtar kelime seçimi hedeflerinize ulaşmada sağlayacak en önemli etkendir.

Popülerlik

Popülarite, üst sıralarda listelenmek için en iyi reklam ürünüdür. Sitenizi popüler hale getirmek için yaptığınız tüm işlemler sonucu siteniz üst sıralara yükselmektedir.

Arama motorları bir sitenin popüler olmaya başladığını ziyaretçi sayısının düzenli bir şekilde artışından ve site hakkında link ve bilgi paylaşımlarından anlamaktadır. Bu paylaşımların kanalı ve sayısı arttıkça, popülarite daha sağlam ve doğal bir hale gelmektedir.

Doğallık

Doğallık SEO çalışmalarındaki anahtar kelime, bilgi ve içeriktir. Sitenizde bulunan içerikler doğal olmalıdır. Sitenizdeki bilgiler kendi yorumlarınız ile doğal bir dille aktarıldığı sürece üst sıralara listelenebilirsiniz. Eğer içerikleriniz başka bir kaynaktan alındığında, arama motorları bunu fark eder ve sitenizi daha alt sıralara düşürebilir ya da listeden tamamen çıkarabilir.