Sitenizi Hızlandırmanın Yolları ve Site Hızı Seo yu Etkiler mi?

Sitenizi Hızlandırmanın Yolları ve Site Hızı Seo yu Etkiler mi?

SEO  

İnsan beklemeyi sevmeyen bir varlıktır.Sitenizin hızının yavaş olması demek sitenize gelen ziyaretcinin sizi değilde bir başka siteyi ziyaret etmesine sebeb olur.Google amca ise kullanıcı deneyimini en iyi kim verebiliyorsa onun sitesini bir üst sıraya çıkarma politikasını benimsemiştir.

Site hızınızın normalden daha yavaş olması google tarafından sevilmeyen bir durumdur.Googlenin kuralları gereği sitenizin hızı sıralama konusundaki faktörler arasındadır.Bu durumda sitemizi hızlandırmamız gerekmektedir. Aşağıda sayacağım maddeler ile sitenizi hızlandırabilir google amcayı sevindirebilirsiniz.

Sitenizi Hızlandırmanın Yoları

  1. İlk başta yapılması gereken işlem sitemizi yavaşlatan sebebi bulmamız gerekmektedir.Sitenizi yavaşlatan sorunları nasıl bulacağınızı aşağıda ayrıntılı bir şekilde anlatacağım.
  2. Resimlerimizin boyutlarını küçültmemiz gerekmektedir.
  3. CSS dosyalarımızı sıkıştırmamız gerekmektedir
  4. JS dosyalarımızı sıkıştırmamız gerekmektedir
  5. Önemli style kodlarımızı, sitemizin ilk açılışındaki görünümü oluşturan css kodlarımızı bulmamız gerekmektedir.Bu işlemi ayrıntılı bir şekilde başka yazımızda anlatacağım.
  6. Önemli olan sitemizin ilk açılışta düzgün çalışmasını sağlayan Javascript kodlarımızı bulmamız gerekmektedir.Bu işelemide ayrıntılı bir şekilde başka yazımızda anlatacağım
  7. Sunucumuzun önbellekleme özelliğinden yararlanmalıyız.

yukarıda saymış olduğum etkenler sitemizin hızını olumsuz olarak etkilemektedir.Sırasıyla bu işlemleri inceleyelim.

 

Sitemizi Yavaşlatan Sorunları Bulma;

 Bu işlem için google amcamızın bizler için oluştuduğu bir araçtan faydalanacağız.Bu araç "Pagespeed" aracıdır.

Pagespeed aracını açtığımızda karşımıza bir input alanı gelmektedir. "Bir web sayfası URL'si girin kısmına" site adresimizi yazıyoruz.ÖRNEK=https://ucuzwebsitesial.com .Yazdıktan sonra "Analiz Et" butonuna tıklıyoruz.

Analiz ekranı bitince bizi şu şekilde bir ekran karşılamaktadır.

Ben tüm optimizasyonları yaptığımdan dolayı bu bir adet  optimizasyon önerisi var oda google analystic.js.Harici bir js dosyası olduğundan dolayı sunucu ön belleklemesi kullanılamıyor.

Konumuza geri dönelim google pagespeed aracının kullanımı bu kadar ,şimdi sorunlarımızı bu araç ile nasıl bulacağız ona bakalım.

Benim sitemin sub domaini (Alt Domain) blog.ucuzwebsitesial.com  'nin testini yaptığım zaman bir sayfa optimizasyon işlemleri çıkmaktadır.

Sorunlarımızı bulduk.

Resimlerin Optimizasyonu;

Resimlerin boyutlarını küçültmek, optimizasyon yapmak için internette bir ton araç mevcuttur fakat ben yine bu işlem için pagespeed aracını kullanmaktayım.Peki nasıl kullanabilirim dediğinizi duyar gibiyim buyurun;

Google amcamız siz ugraşmayın ben hazırlarım demiş ve JavaScript , CSS dosylarını ve resimleri bize küçültmüş sıkıştırmış.Mavi yazılı olan kısma tıklıyoruz gerekli dosyalarımızı indirdik.

CSS ve JS(JavaScript) Dosyalarının sıkıştırılması;

Yukarıda js dosyalarını css dosyalarını google2nin sıkıştırdığını söyledik fakat bazen indirdiğimiz zaman js ve css dosyalarının bazılarında bu şıkıştırma işlemini yapmıyor ve indirilen rarın içinde js ve css dosyamız bulunmuyor.Böyle zamanlarda "Minify" işleminden geçireceğiz.

Verdiğim linke tıklarsanız yukarıdaki site açılacaktır.JS veya CSS kodlarımızı büyük yazı alanına yapıştırıp, sağ tarafta olan CSS, JS kısımlarından sıkıştırıcağımız kod ne ise ona göre tikleme işlemini gerçekleştirip MINIFY butonuna tıklıyoruz.Biraz bekledikten sonra sıkıştırılmış kodlarımızı aldığımız dosyaya yaptırıp hostingimize gönderme işlemini gerçekleştiriyoruz.

Sunucunun Ön Bellek Özelliğinden Yararlanma;

.htaccess dosyamıza aşağıya yazacağım kodları yapıştırmanız yeterlidir bu işlem için.Sunucunun önbellekleme özelliği sitenize gelen ziyaretcilerin bilgisayarlarına resim ,js , css  gibi dosyaların depolanmasını sağlıyor ziyaretci bir daha geldiğinde bu dosyları tekrar tekrar indirmek zorunda kalmıyor.Bundan dolayıda sitenizin hızı gelen kişiye göre bir hız artışı yaşamış oluyor.

Kod:

ExpiresActive On
ExpiresByType image/jpg "access plus 1 year"
ExpiresByType image/jpeg "access plus 1 year"
ExpiresByType image/gif "access plus 1 year"
ExpiresByType image/png "access plus 1 year"
ExpiresByType text/css "access plus 1 month"
ExpiresByType application/pdf "access plus 1 month"
ExpiresByType text/x-javascript "access plus 1 month"
ExpiresByType application/x-shockwave-flash "access plus 1 month"
ExpiresByType image/x-icon "access plus 1 year"
ExpiresDefault "access plus 7 days"

Yukarıda saymış oldugum tüm maddeler sitemizin hızını ,seo 'sunu etkilmektedir.Yavaş olan bir sitede kim gezinmek ister .

Kısaca Site Hızı Yavaş > Gelen Ziyaretçi Memnuniyetsizliği , Gelen Ziyaretçi Memnuniyetsizliği > Google Geri Sıralar.