Title tag 'ı (Etiketi) nedir ? Sayfa Başlığı nasıl olmalıdır ?

Title tag 'ı (Etiketi) nedir ? Sayfa Başlığı nasıl olmalıdır ?

HTML Hakkında  

Title tagı nedir ne işe yarar ?

Title tagı  türkçe karşılığı ile "başlık" demektir. HTML  ise taglardan oluşmaktadır. Fazla uzatmadan anlatacağım arkadaşlar kısacası bunlar birbirlerinden ayrılmaz iki arkadaştır Tag bir nickname gibi HTML de kullanılan bir alandır. HTML ile çalışır. Tasarlanmış olan bir Web sitesinin konu başlığıdır. Yani bir tarayıcıda her hangi bir şey aradığınızda örnek web tasarımı nedir diye bir arama yaptıgınızda arama penceresindeki mavi renkte çıkan sonuclardır. Diğer web sitelerinden ayırmaya yarayan şey Title Tagıdır.Tabı bu ayırma dediğimiz olay bir domain (Web Alan Adı) gibi ipsel yani tekniksel olan bir ayırma işlemi degildir sadece bulunan linkin ne hakkında olduğuna dair bilgi veren başlıktır title tagı.Taglar genelde arama çubuklarını aradığınız şeyi hemen bulmanıza yararlar ve bunu için oluşturulurlar. Tag anahtar kelime, description (Site Açıklama) , Site yazarı vb. işlemler içinde kullanılır. 

Html 'in adlandırdığı TITLE Tagları arama çubuklarını aradığınız kelimenin veya kısa cümlenin liste halinde sıralamasını bir şekil sağlar. 
Tag'ı sakın hafife almayın bir SEO için çok önem arz eder.  Web Tasarım 'da tagları içerlerine alabildiği özellikler sayesinde şekil vermeniz mümkündür.Örk:class ,style , id vb.  .Tag sizin için kısa bi tanımdır arayan kimsenin sitenizi kısa sürede bulmasına yarar. Aynı Facebook veya İnstagram gibi sosyal paylaşım sitelerinin kişi araması gibi düşünün eğer ismi nasıl doğru ve öz  yazarsanız birebir kişiyi öyle çabuk buluyorsa sitenizde yaptığınız taglar sayesinde siteniz çabuk bulunur. Bundan sebeb Tagadığınız kelimeler veya kısa cümle doğru  ise siteniz hemen bulunur. Amaç aranılan konuyu bulmak olduğu için eğer sizde bu işi iyi yaparsanız kelimeleri arayan kimselerin sitenizi bulmalarını sağlarsınız. Ve konu arandığında tarayıcı hemen sitenize odaklar ve siz kazanırsınız . 

Title Tagı kullanımına örnek vermek gerekirse;

 

Bu Benim Sayfa Başlıgımdır | Ucuz Web Sitesi Al

Bu Benim Sayfa Başlığımdır - Ucuz Web Sitesi Al


TİTLE tag aradığınız şeyi tarayıcı şöyle gösterir:
Böylede düşüne bilirsiniz;  
En Uygun Format

Birincil  Kelime – İkincil Kelime | Marka Adı
        1.anahtar          2.anahtar         KAPI
Tag 'ın Uzunluğu ne kadar olmalı ve nasıl görünür? 
Arandığında kelimeler tarayıcıda sorgulandığı zaman görüntüsü 60'a yakın karakter gösterir. Ama doğru kelimler şunlardır gibi bir şey size söyleyemem. Dediğim karakterden daha az tutarsanız yani 60  karakterden daha küçük olursa büyük ihtimal daha iyi görünür. Yani taglarda karakter kısıtlama yok hatta Google tagları hemen hemen 600'e kadar görüntüleyebiliyor. Bu size avantajdan çok sıkıntı yapar çünkü web siteniz için kötü oluşturulmuş bir SEO alt yapısıdır. Kodlama da öncelik verilmesi gereken işlem kısa ve açıklayıcı olmalıdır. Blog yazılarınız sayfalarca olsun, yararlı olsun ama ilk önce arayanın sizi bulması lazım ve ararken zorlanmaması lazımdır. Bu sebep dolayı Title Taglarınız kısa ve öz olsun.