Web sitesi nasıl yapılır ?

Web sitesi nasıl yapılır ?

Bilişim Teknolojileri  

Web sitesi nasıl yapılır?

Web sitesi nasıl yapılır konusunu inceleyeceğiz.Web sitesi yapabilmek için html, php ve asp konudan en az birine hakim olmak gerekmektedir.
Tabi bu yazmış olduğum konuların dışındada web sitesi yapabileceğimiz aletlerde mevcuttur.

Eğer bir web sitesi yapmaya karar verdiyseniz ve bu sitenin kodlarına hakim olmak istiyorum diyorsanız şu adımları sırasıyla ögrenmeniz gerekmektedir.

ADIM 1: Html temel düzeyde öğrenmek div nedir ne işe yarar, h2 h1 tagları nelerdir, p ne işe yarar, html yapısını öğrenmeniz gerekmektedir.
Fakat html ile yapılan bir site dinamik bir yapıya sahip değildir.Bir yazıyı değiştirmek istiyorsanız o yazıyı kodlardan değiştirmeniz gerekmektedir, buda hem uğraş verici ve sıkıcı bir işlemdir.

ADIM 2:Css yukarıda bu seçeneği saymadım çünkü css, html olan dökümanımıza görünüm veren kısımdır.Şöyle düşünebiliriz html iskelet yapısı, css ise onun teni,saçı , gözü ve burnu
 gibi düşünürseniz daha rahat konuyu kavrayacanıza inanıyorum.

ADIM 3:Php konusu hakkında uzunca dökümantasyonlar yazmak gerekir ama ben burada işin mantığını anlatacağım.Eğer web sitesi nasıl yapılır diyorsanız işin çıraklıktan kalfalığa geçiş kısmıdır PHP.
Html de yazıların sabit olduğundan söz etmiştik , PHP ise bu yazı, resimlerin dinamikleştiren kısmıdır.Php yazılımı ile yapılan bir web sitesini kısaca özetlemek gerekirse bir ön sayfa ,veri tabanı ve yönetim kısmı vardır.
Yönetim kısmında web siteniz için içerik eklersiniz veri tabanına kaydolur ön sayfada veri tabanından bu verileri alır ve ekranda gösterir.

ADIM 3:ASP, adım 3 dedim çünkü php kısmında olduğu gibi web sitesi yapabilmekdeki önemli adımlardandır.Aslında PHP ve ASP iki yol gibi düşünebiliriz ya ASP ile kodlarsın web siteni yada PHP ile kodlarsın.
Tabi bunun yanında pyhton gibi web sitesi yapabileceğiniz çok progragramla dili vardır ama ASP ve PHP bu konularda daha cok tanınmıştır.

Bir web sitesi yapmak istiyorsanız yukarıdaki adımlardan başlamanızda fayda vardır.